Заповед №163-09.04.2021г. за възстановяване на учебните занятия от 12.04.2021г.
Международен маратон „Гагарински маршрут”
Ученици и учители от ЧСУ „Юрий Гагарин” взеха участие в Международния маратон „Гагарински маршрут”, оргнизиран от Фонд и телерадиокомпания „Руски мир”. Инициативата е посветена на 60-тата годишнина от полета на Юрий Гагарин и неговото световно пътешествие „Мисии мира”. В рамките на две години Първият посещава около 30 страни, сред които е и България. Възпитаниците от 11 клас на нашето училище, подкрепени от своя учител по история и цивилизации Симеон Кулиш и съвместно с намиращия се в комплекс „Камчия” Международен център „Руский мир“, заснеха вълнуващо видео, пресъздаващо посещението на Юрий Алексеевич във Варна. Учениците преминаха по стъпките на космонавта в нашия град, съпреживявайки историята, докосвайки се до онзи емоционален момент от май 1961 г.
#Маршрут_Гагарина
ТЕЛЕМОСТ – „60 години от първия полет на човек в космоса“
Заповед на МОН и МЗ – РД-01-194-30-03-2021
Участие в XVIII младежки дискусионен форум
ЧСУ „Юрий Гагарин“ имаше привилегията да е участник в традиционното XVIII издание на пролетния ученически дискусионен форум на тема: „Учене он-лайн от дистанция: нов прочит“, в който се включиха повече от 70 участници от цялата страна. Целта на форума бе да се създаде контакт между учениците и представители на институции с отношение към динамичните процеси на нашето общество. Използва се модел на разговор, който търси вникване и разбиране в дълбочина, извличане на ценното от всички гледни точки, конструктивност и търсене на приложими решения. Насочеността бе не само противопоставяне на гледни точки и доказване на правотата на една страна, а развиване на „поглед” и усет за различни интерпретации и откриване на оптимални решения. Това създаде увереност и ангажираност у младите хора, показа уменията им за изразяване на аргументирана лична и екипна гражданска позиция.
В дискусионния форум участваха учители и ученици, а наши представители бяха Петя Данева, преподавател по история и цивилизации, и Анестина Левенова от XI а клас. Бе дадена трибуна на ученическите размишления по такива ценни актуални въпроси, които касаят основно тях- учениците днес. Младите хора трябваше да направят SWOT анализ на дистанционното учене и да преценят: силни страни (Strengths); слаби страни (Weaknesses); възможности (Opportunities); заплахи (Threats). Това е широко популярна техника от стратегическото управление, разработена от Алберт Хъмфри. Анализът разглежда четири фактора, които идентифицират проекта, продукта или организацията, на които са приложени, а в случая – икономическа и образователна ситуация по време на пандемия.
Форматът на събитието протече в два панела. В панел 1“ Обзор“ се проведе отворена дискусия с цел очертаване на общата картина (Какво представлява ученето в дигитална среда? Какви са приликите и разликите с познатата ни присъствена форма? Как се промени животът на ученика и на училището?). На учениците времето не им бе достатъчно – не спираха да споделят, независимо от това, че не се познават помежду си. Във втория панел, под наслов „Анализ“, учениците трябваше да работят в екипи и да структурират предимства и предизвикателства, възможности и рискове на отдалеченото учене в електронна среда. Екипите бяха комбинирани от възможно най – непознати деца. Това обаче не ги притесни, а напротив – откри нови възможности за запознанства и приятелства. Даде възможност да се създадат уникални презентации с критични и ценни съвети.
Във финалната част всеки от екипите презентира изводите от своя анализ. И всеки край крие изненади! Най – активният участник, най – добре стикованият екип и най – креативната презентация получиха своите награди и бурни овации сред музикалния фон от „Оскарите“. Анестина Левенова ще получи своята награда като част от екипа, който работи най – активно. Вярваме, че това събитие ще остави отпечатък в учениците, учителите, организаторите и представителите от Асоциацията на частните училища в България и от МОН. Убедени сме, че трябва да се вслушваме в гласа на децата – те имат какво да кажат и то по изключително информиран и креативен начин.
ЧСУ „Юрий Гагарин“ е училище с утвърдени традиции, крепящи се на съвременни подходи. Затова за нас е важно да се включваме и да предлагаме достъп до възможности, които отварят все повече врати и подпомагат учениците в откриването и развитието на техните таланти, но и уменията на XXI век.
Отново първо място на националния кръг на националната олимпиада по руски език
ЧСУ „Юрий Гагарин“ отново е с първо място на националния кръг на националната олимпиада по руски език! Четирима наши ученици бяха класирани до финалния кръг на състезанието и сме горди, че Екатерина Патока от 9 клас е оценена с максималните 60 точки и заслужено заема първото място на почетната стълбица! Нейното постижение е резултат на постоянството и в подготовката, на усъвършенстването на речевите и умения, на развитото и логическо мислене и разширения кръгозор. На шесто място, с 56 от 60 точки, се класира Елизавета Старикова от 9 клас, за която това е най-високото лично постижение. От десетокласниците Мейрим Ахметбай е на 5 място, а Сактаган Ахметбаев е класиран на 18 позиция.
Олимпиадата по руски език проверява знанията не само в обхвата на образователната програма, но тя също така определя нивото на развитие на речта на учениците, техния семантико-граматичен потенциал, тяхната съобразителност и изобретателност. Олимпиадата винаги извежда най-добрия, най-талантливия участник, но всеки от учениците може да опита силите си.
„Ключът към успеха се крие в основния принцип на стратегията на ЧСУ „Юрий Гагарин“, а именно, че олимпиадата не се възприема в нашето училище като еднократно събитие, а подготовката се извършва систематично през цялата учебна година“, споделя Вера Статева, която с висок професионализъм и особен ентусиазъм мотивира учениците и преживява заедно с тях всеки миг от подготовката им.
Нашите най-искрени поздравления за победителя и участниците във финала! Пожелаваме им да продължат смело да обогатяват знанията си, да развиват своята изобретателност, да следват мечтите си! Нови успехи и още много победи.
Вече сме грамотни!
Пролетта подари на първокласниците от ЧСУ „Юрий Гагарин“ ново преживяване- празника на буквите. Този неписан в календара ден е чакан с огромно нетърпение от любознателните малки ученици, защото след като са изучили всички букви, вече могат да четат и пишат. Радост и вълнение бяха завладели детските сърца и те с удоволствие демонстрираха своите четивни умения, състезаваха се в отгатване на гатанки и се запознаваха с любими детски приказки. Раздялата с букварчето и запознанството с читанката е специален традиционен ритуал за всеки първокласник, който остава завинаги скъп спомен. Госпожа Мина Чавдарова и госпожа Надя Сивкова връчиха грамоти за отлично познаване на всички букви и подариха новите читанки, които децата с трепет и вълнение разлистваха и в тях откриваха нови светове. Весели песни и танци, стихове за буквите, пословици и интерактивни игри дообогатиха празничната програма. Да споделят този тържествен миг с малките ученици бяха и техните родители, които виртуално изразиха огромната си радост от това, че децата им притежават най-голямото богатство- грамотността. Поздравления поднесоха и ръководството на училището, и приятелите на първокласниците от пети клас.
В края на празничната програма всички със самочувствие, задоволство и радост от постигнатото гръмко заявиха: „Вече сме грамотни!“
Заповед за обучение от разстояние в електронна среда за всички ученици
Отговори на задачите от Националното състезание „Европейско кенгуру“
Да съпреживееш миналото
Учениците от XIа клас на ЧСУ „Юрий Гагарин” Денис Назимов, Радим Баев и Анестина Левенова, които избраха за свой трети профилиращ предмет история, заедно със своя учител Симеон Кулиш, посетиха Археологически музей-Варна. В рамките на два учебни часа те проведоха урок-упражнение на тема: „Одесос през елинистическата епоха (края на ІV– І в. пр. Хр.).” Младите историци успяха да разгледат богатата музейна колекция от антични експонати, да работят с интерактивна историческа карта и да дебатират свободно със своя ръководител теми, свързани с основаването на морския град, културния и обществено-политическия живот на Одесос преди повече от XX века.
Практическото занятие спомогна за по-лесното и ефективно усвояване на материала по история и цивилизации, но заедно с това накара учениците да съпреживеят историята, да се запознаят отблизо с миналото на своя роден край, потапяйки се в една различна от класната стая среда.
Заповед РЗИ – Варна от 17. 03. 2021г.
Ден на отворените врати 24. 04. 2021г.
По традиция Частно средно училище „Юрий Гагарин“ провежда ежемесечно Ден на отворените врати.
Дните протичат с голям интерес и увлекателна разходка по определени маршрути в училището, подбрани според желанието на родителите. Обиколката включва посещение на тематични кабинети, специализирани лаборатории, модерно оборудвани компютърни зали, “ Българска кухня“, както и единствени по рода си иновационни платформи – „Lu“ и „Kid Motion“.
Комплимент за всички посетители са безплатната беседа в Авиокосмическия музей и посещението в цифровия планетариум.
На всички интригуващи въпроси гостите могат да получат детайлна информация от педагозите в ЧСУ „Юрий Гагарин“.
24.04.2021г. от 10:00 до 16:00часа
ЧСУ „Юрий Гагарин“ к.к.“Камчия“
ОЧАКВАМЕ ВИ!
Масленица в ЧСУ „Юрий Гагарин“
По традиция ЧСУ „Юрий Гагарин“ отбелязва един от най- вълнуващите празници – седмицата на Масленица с поредица от творчески изяви, включващи характерните обичаи – приготвяне на палачинки, разказване на народни приказки и поговорки, песни и танци и изработване на сламена кукла- амулет.
В интерактивните часове по руски език всички ученици от начален етап с желание изпълняваха творческите задачи, поставени от г-жа Мария Володина . С най- голямо желание малчуганите приготвяха сами палачинките – символ на Слънцето. Седмицата на Масленица беше посрещната с празнични песни, танци, хоровод. В средата на седмицата имаше чествания – ученици от гимназията поздравиха децата за Масленица с интересна история и стихове за месеците. Г-жа Калинка Крачева заедно с ученици от 8 клас подготвиха кратък спектакъл – приветствие и го поднесоха на всички ученици от начален етап. Облечените в руски национални носии гимназисти чрез своите слова привлякоха вниманието и създадоха настроение и емоции за празника. В последния учебен ден от събитията за Масленица, децата изработиха сламена кукла-амулет, която ще им напомня за цялата година и настъпването на пролетта, просперитета и доброто настроение . Особено сме благодарни на на г- жа Баженова , представител на Руски център – Камчия, която предостави филм – спектакъл за празника.
Заповед за обучение от разстояние в елетронна среда от 15.03.2021г.
Космически маратон – 60 години от полета на първия човек в Космоса
Занятие на такава интересна тема се проведе в рамките на Дни на руските атомни технологии за учениците от ЧСУ „Юрий Гагарин, кк Камчия, България, Средно училище „Алберт Айнщайн, гр. Братислава, Словакия и училище „Валентина Терешкова“, гр. Белград, Сърбия.
Занятието е организирано от Андрей М.Бобьло ( Руската държавна корпорация „Росатом“) и проведено от проф. Сергей Александрович Колдобски ( Институт по ядрена физика и технологии, гр. Москва) и проф. Татяна Вадимовна Мелникова (Институт по атомна енергия, гр. Обнинск). Проф. Александрович представи всичките етапи в развитието на опознаването на Космоса от човечеството и описа приноса на великите знаменити личности за това. Проф. Вадимовна представи от научна гледна точка развитието на мирния атом и сподели своя принос в прилагане на научните открития в практиката, в развитието на атомната енергетика, а най- впечатляващото – в развитието на медицината ( за диагностика и лечение).
Срещите с учени и преподаватели от такова високо равнище винаги остават силни впечатления у ученици и учители. Изразяваме дълбоката си благодарност на Росатом за проведената среща и сме в очакване на нови!