Биология и здравно образование в Музея по история на медицината
На 26.02.2021 учениците от 11 клас , които са избрали за свой трети профилиращ предмет Биология и здравно образование и техния преподавател – г-жа Кристалина Бороджиева , посетиха Музей по история на медицината гр.Варна. Като част от своята подготовка за бъдещи студенти по медицини , те проследиха развитието на медицината като практика, изкуство и наука от най-дълбока древност до наши дни, като разгледаха и лични вещи на известни български лекари. С подробната лекция, изнесена от уредника на музея – Филип Грозданов, те обогатиха своите знания и научиха за различни практики които са останали в миналото и такива които се използват и в съвременната медицина. Тази инициатива е част от заложената учебна програма в часовете по Биология и здравно образование в гимназиален етап на обучение на нашия преподавател по биология и е една утвърдена практика в ЧСУ“ Юрий Гагарин“.
Клуб ,,Млад Читател“



Второкласниците от ЧСУ „Юрий Гагарин“ за пореден път попълниха своята колекция от знания и интереси.










„Камчия търси талант“
Изпратихме последния петък на месец февруари с едно вълнуващо и вдъхновяващо събитие.
Талантливите деца от начален етап в ЧСУ ,,Юрий Гагарин“ положиха основата на творческото събитие „Камчия търси талант“. Този месец то беше посветено на посрещането на пролетта, празника на Баба Марта и предстоящия празник на мама.
В рамките на творческия концерт беше открита работилница ,,Златни ръце- сръчковци‘‘, в която всеки клас показа своите умения и изработи уникални мартеници. Класовете представиха и своите творчески таланти: рецитираха стихове, играха пиеси, пяха песни и танцуваха.
Най-талантливите ни ученици предадоха щафетата за следващия месец, който ще бъде посветен на магията на театралното изкуство.
Ден на отворените врати 27.02.2021г.
148 години безсмъртие!
Има личности, пред които и Клио прекланя глава! Има животи, служещи за вдъхновение! Има съдби, показващи силата на духа и отдадеността на човек към Отечеството! България с гордост може да каже, че има в историята си такъв човек – Васил Иванов Кунчев! Карловецът, който завинаги ще остане на 35 години, вперил поглед в бъдещето, мечтаейки за чиста и свята република. Синеокият българин с русите коси, който ни остави завета, че трябват дела, а не само думи. Да, това е той – примерът за нас и идните поколения!
В деня на памет и почит към Апостола на свбодата – Васил Левски, ЧСУ „Юрий Гагарин” проведе своето традиционно интерактивно състезание „Лъвски скок”. За първа година в надпреварата се включиха и училища от областта, като особено активни бяха учениците от СУ „Димчо Дебелянов” гр.Варна. „Млади лъвчета” от подготвителна група до седми клас премериха сили в скока на дължина, но също така взеха участие и във викторина, посветна на живота и делото на Дякона.
Официални гости на събитието бяха Генералният консул на Руската федерация във Варна – г-н В.А. Климанов и консул-съветникът О.С.Жерновая. Те взеха участие и в награждаването на призьорите, връчвайки медали, грамоти, както и паметни подаръци от името на консулството.
Малките големи историци
На 16 февруари в IVб клас на ЧСУ „Юрий Гагарин” се проведе интерактивен урок по история. Темата бе Съединението на България и Сръбско-българската война от 1885 г. Техният учител – г-жа Бистра Йорданова, посредством карти, видеоклипове, анимации и изключително увлекателен разказ, представи основните факти и събития, свързани с темите. Любознателните ученици задаваха въпрос след въпрос, искрено развълнувани от куража и смелостта на българите, но и на героизма и жертвоготовността на нашия войник. Урокът за нови знания неусетно прерастна в открита и разгорещена дискусия, в която се включи и г-н Симеон Кулиш – учител по история и цивилизации в училището, преподаващ в гимназиален и прогимназиален етап на обучение. Той разказа за интересни събития, подкрепени с любопитни и не толкова популярни факти. Малките големи историци имаха удоволствието да видят и да се докоснат до копче от военна униформа, макар и реплика, от времето на войната. Събитието бе уважено от директора и зам.директора на училището – г-жа Снежина Иванова и г-жа Веселина Янкова.
Подобен тип уроци, съчетаващи професионализма на учители по различни предмети, е утвърдена практика в ЧСУ „Юрий Гагарин”. Това е една изпитана формула за успех, даваща различна гледна точка на учениците, обогатявайки техните знания и умения.
Възстановяват се присъствените учебни занятия за ученици от 5,6,9 и 10 клас считано от 16.02.2021г.
С любов към историята!
Учениците от XIа клас на ЧСУ „Юрий Гагарин” Денис Назимов и Радим Баев, които избраха за свой трети профилиращ предмет история, заедно със своя учител Симеон Кулиш, посетиха Държавен архив-Варна. В рамките на един час младежите се запознаха с различни архивни документи, разгърнаха протоколната книга на Варненското археологическо дружество, на чиито страници ясно личи подписа на Карел Шкорпил, докоснаха се до фотографии на повече от 120 години, както и до скиците на „Парк-паметника на българо-съветската дружба”, намиращ се във Варна. Научиха кой е Идеал Петров, с какво се е занимавал, как е изглеждал и защо е толкова известна личност. Младите историци имаха честта и удоволствието да наблюдават как се реставрират документи и дигитализират архивните единици, както къде и при какви условия се съхраняват всички фондове. Запознаха се с ИСДА (Информационната система на държавните архиви) и начините за търсене на различни видове документи чрез нея. Интересната и твърде любопитна разходка из потайностите на варненския архив се осъществи с помощтта на Донка Николова – гл.експерт в ДА-Варна.
Посещението на ДА-Варна е част от обучителния процес на ЧСУ „Юрий Гагарин”. Чрез подобни практически занимания, учителите по история и цивилизация целят да стимулират изследователския дух на учениците и да им създадат полезни навици, които ще им бъдат полезни при бъдещи творчески задачи и проекти.
Единствена по рода си у нас интерактивна образователна платформа използват учениците на ЧСУ „Юрий Гагарин“
От началото на учебната година учениците на ЧСУ „Юрий Гагарин“ ползват единствената по рода си у нас иновативна образователна платформа LU PLAYGROUND.
Технологията е канадска и ЧСУ „Юрий Гагарин“ е единственото в България и Югоизточна Европа училище, което я използва. Платформата представлява интерактивна аудиовизуална система, която включва лазерен проектор, камера за улавяне на движение, звуков и светлинен модул, който създава магични пространства, в които децата се учат, докато се движат и играят.
Съдържанието е разработено на базата на съвременна методология, интегрираща основните компоненти на детското развитие и покриваща най-високите световни стандарти.
Модерната платформа се прилага както в обучението по математика, така и в часовете по околен свят, физика и астрономия, руски и английски език.
Всъщност обяснението на сложната технология става съвсем просто, когато тя се види в действие. Децата се забавляват и едновременно с това получават знания, които иначе биха могли да изглеждат неразбираеми и скучни. LU превръща училищната среда в завладяващо интерактивно пространство.
Екипът на частно средно училище „Юрий Гагарин“ смята, че на децата трябва да се предлага най-доброто и като методика и като технология, съчетано, разбира се, с традиционни и доказали своята ефективност методи. Училището съществува вече седем години сред спокойствието и чистия въздух на природен резерват „Камчия“ и се развива като истинско училище на бъдещето, съчетало в себе си грижата за здравето и сигурността на децата с най-добрите примери от българската и руската образователни системи.
Интерактивната платформа LU ще бъде една от спирките в Деня на отворените врати, който ЧСУ „Юрий Гагарин“ в Санаторно-оздравителен комплекс „Камчия“ ще проведе на 27 февруари (събота) от 10 до 16:30 ч. В рамките на инициативата ще бъдат спазени всички изисквания на противоепидемичните мерки в страната.
Честит празник, дипломати!
Днес руските дипломатически служители празнуват своя професионален празник. Именно на 10 февруари 1549 г. за първи път се споменава за Посолската заповед, чрез която руският цар Иван Грозни заповядва да се прокара „посланическо дело“. Едва през 1718 – 1720 год. Посолската заповед става известна като Колегия на външните работи, а през 1802 год. император Александър I учредява Министерство на външните работи.
Ръководството на Комплекс „Камчия“, ЧСУ „Юрий Гагарин“ и нашите ученици участваха в празнични мероприятия във Варна: полагане на цветя на паметника на граф Николай Павлович Игнатиев, виден руски дипломат, направил много за мира на Балканите и свободата на славянските народи, както и на мемориалния паметник на вицеконсула на Русия Александър Викторович Рачински, първият щатен руски дипломат във Варна.
Интерактивен урок по Руски език






Регионално интерактивно състезание ЛЪВСКИ СКОК 2021
Програма:
13.10 ч. Откриване
13.20 ч. Техническа конференция
13.30 ч. Начало на мероприятието
13.30 – 14.30 ч. Провеждане на състезателната част
14.30 – 14.50 ч. Обработка на резултати и провеждане на викторина „Какво знам за Левски?“
14.50 ч. Награждаване и закриване
15.00 – 15.30 ч. Посещение на Планетариума за участниците, гости от други училища.
P.S. Състезанието ще се проведе при строго спазване на всички въведени противоепидемични мерки.
РУДН, честит Рожден ден!
Днес, на нашия партньор, един от най-добрите висши учебни заведения в Русия, Руският университет на дружбата на народите, навършва 61 години. РУДН днес е 10 университета, 6 факултета, 33 000 обучаващи се и 200 000 завършили от 158 страни от цял свят!
На 5.02.1960год., съгласно решение на Правителството на СССР е създадено учебно заведение, чиято мисия и до днешен ден е обединението чрез знания на хора от различни култури и формиране на лидери, които правят света по-добър.
Неслучайно, именно РУДН се превърна в лидер и организатор на дейността на Ресурсните центрове по програмата „Експорт на образование“, един от които е и нашето училище. Благодарение на тази програма и работата на нейните педагози учениците ни успяха да отворят вратите в бъдещето – в света на висшето образование на най-високо ниво.
Поздравяваме нашия партньор по случай рождения му ден! На целия колектив на РУДН пожелаваме здраве, ентусиазъм, просперитет, повече мотивирани студенти и нови научни победи!