Първи шахматен турнир в ЧСУ „Юрий Гагарин“
В периода 9 – 15 март се проведе I шахматен турнир в нашето училище, посветен на 88-та годишнина от рождението на нашия патрон Юрий Гагарин. Участие взеха момичета и момчета от IV до XII клас. Събитието предложи интересни, драматични и оспорвани партии шах, като всички ученици показаха завидни гросмайсторски умения.
При момичетата на първо място се класира Мейрим Ахметбай от XI клас. Второто и третото място се заеха съответно от Мария Кирилова (IV клас) и Теодора Бакалова (VII клас).
При момчетата първото място се зае от Сактаган Ахметбаев от XI клас. Сребърният медал стана притежание на Юрий Суханов (XIIа клас), а бронзовият медал завоюва Александър Изичев (VIб клас).
Призьорите бяха наградени лично от директора на ЧСУ «Юрий гагарин» г-жа Снежина Иванова.
Празничен осмомартенски ден в ЧСУ“Юрий Гагарин“
Различни бяха инициативите от учениците в училището, с които те приветстваха и зарадваха както майките си, така и своите учителки. Сръчно изработените картички и подаръци, направени с много обич от децата, и искрените пожелания в тях зарадваха всяка майка в този ден. Педагогическият колектив бе поздравен специално от изпълнителния директор на СОК Камчия, г-н Николай Недялков. Специален видеопоздрав с топли и сърдечни пожелания отправи ученическият парламент към дамите от екипа. Първокласниците от ЧСУ “Юрий Гагарин“ поднесоха своя емоционален подарък за майките си, приветствайки ги със стихове и песни и състезавайки се с тях в традиционното състезание „Мама и аз“. Заедно със своите родители, децата участваха в щафетни игри, организирани от учителката по спорт г-жа Н. Георгиева. С много празнично настроение, усмивки и топлина в сърцата приключи празничният осмомартенски ден.
ГАГАРИНЦИ ИЗПРАТИХА ЗИМАТА И ПОСРЕЩНАХА ПРОЛЕТТА
С песни, музика и забавни игри учениците от ЧСУ“Юрий Гагарин“ ритуално изпратиха края на зимата и с усмивки посрещнаха пролетта. Така те отбелязаха най-стария оцелял славянски празник още от 2 в. пр.н.е. – Масленица. В славянската митология, Масленица е слънце-фестивал, символизиращ предстоящия край на зимата.
На този празник присъстваше и неговият символ – палачинката, чиято кръгла форма напомня на слънцето, източник на живот и благополучие. В конкурса за „Най-вкусна палачинка“, както и за „Най-красиво украсена празнична маса“, надпреварата бе оспорвана. На победителите бяха връчени грамоти. Разбира се, имаше и много интересни и забавни игри- дърпане на въже, бягане в обръчи и други, а също и състезание по отгатване на гатанки.
Слънчевите мартенски лъчи докоснаха децата и жизнерадостни и вдъхновени те очакват с трепет пролетта!
144 г. от Освобождението на България
В навечерието на 3 март ЧСУ „Юрий Гагарин“ отбеляза 144-тата годишнина от Освобождението на България с исторически куиз, посветен на празника. Състезанието се проведе в три кръга, където бяха зададени 12 въпроса, степенувани по сложност. В третия, последен тур, отборите „Полет“, „Гагаринци“ и „Войводите“, съставени от ученици от VIII до XII клас, разпознаваха карти и изображения, свързани с Руско-турската война от 1877/ 1878 г.
Докато журито, съставено от учителите по български език и литература и по история и цивилизации Мария Димитрова, Таня Иванова и Симеон Кулиш, проверяваше отговорите на отборите, вокалната група на училището, водена от г-жа Мая Калеева, изпълни песните „Аз съм българче“ и „Боят настана“. От своя страна учениците от VII клас с патос и плам рецитираха стихотворението „Опълченците на Шипка“.
След близо час интелектуална битка, отбор „Гагаринци“, воден от Кристиян Милчев (XI клас) завоюва първото място. Всички ученици получиха грамоти за участие, а победителите и албум за стикери „Обичам България“.
Празненството завърши с песента „Вятър ечи, Балкан стене“, изпята от цялото училище.
Ученици от 11 и 12 клас от ЧСУ „Юрий Гагарин“ посетиха Винарска изба „Варна“







,,Мартенска работилница“ и ,,Камчия търси талант“







В памет на Апостола на свободата се проведе традиционното състезание „Лъвски скок“
В навечерието на паметната за всички българи дата – 19 февруари и 149 години от обесването на Васил Левски, учениците от ЧСУ „Юрий Гагарин“ в комплекс „Камчия“ почетоха паметта на Апостола на свободата с традиционното състезание „Лъвски скок“. Тази година инициативата е посветена и на 25 години от създването на БАЧУ и бе споделена и с останалите частни училища в България.
Събитието бе открито с химна на Република България и рецитиране от бъдещите зрелостници на стихотворението на Христо Ботев «Обесването на Васил Левски». Всички ученици, учители и гости бяха поздравени от вокална група с «Песен За Апостола».
Официални гости бяха Николай П.Хохлов, консул-съветник към Генералното консулство на РФ във Варна и Павел А. Юхтанов- аташе.
Както всяка година, мероприятието поднесе вълнуващи емоции сред учениците, както и един незабравим спомен, носещ гордост и удовлетворение от участието.
По време на обработването на резултатите вокална група изпя песента «Молитва за България». Премерени бяха и силите на учениците със стара олимпийска дисциплина «дърпане на въже».
Медали и специални грамоти – за смелост и участие, получиха най-малките гагаринци. Те бяха наградени от директора на училището Снежина Иванова, от Николай Хохлов и Павел Юхтанов. Състезателната част на надпреварата беше изключително оспорвана, като най-силните скачачи се наредиха в отделните групи на първо, второ и трето място.
Адмирации към целия екип на училището, които за осма поредна година почитат подвига на Апостола.
Поклон пред паметта на Васил Левски!
149 години от гибелта на Васил Левски – изложба на рисунки и оцветени изображения
На 19.02.2022г. почитаме 149 години от гибелта на Васил Левски. Познат още на малки и големи като „Апостола на свободата“. Организирал и разработвал революционна мрежа за освобождаване на България от османско владичество. Неговата мечта била за чиста и свята република, в която всички да имат равни права, независимо от своята народност и вероизповедание.
Учениците от начален етап на ЧСУ“Юрий Гагарин“ се преклониха пред националния ни герой чрез „увековечаване“ на неговия лик – изложба на рисунки и оцветени изображения.
Войните за национално обединение и съдбата на швейцарските учители с български сърца
На 15 февруари се проведе урок-упражнение, съчетаващ учебните предмети история и физическо възпитание и спорт. Колегите Симеон Кулиш и Живко Стоев представиха съдбата на десет швейцарски учители по спорт в следосвобожденска България. Отговориха на въпросите как се заражда физическото възпитание в нашата страна и как един от тези чужденци – Луи Айер – отдава живота си за българската кауза – националното ни обединение. Десетокласниците от ЧСУ „Юрий Гагарин” съпреживяха драматичната история на „швейцареца с българско сърце”, взел участие в Балканските войни и Първата световна война на страната на България. В края на учебния час учениците заедно със своите преподаватели дискутираха и по темата за човешките ценности – в онова бурно време и в днешния динамичен дигитален свят.
Формула на любовта
Специален гост в ЧСУ „Юрий Гагарин“ на 14 февруари бе изкуствоведът г-жа Олга Широкова- директор на РКИЦ София и ръководител на представителството на Россотрудничество. По повод Международния ден на даряване на книги, от името на Руския културно-информационен център, тя направи дарение от книги, учебници и помагала за библиотеката на училището. Успя да заинтригува вниманието на гимназистите с краткия късометражен филм „Осем етапа на любовта“, след което провокира дискусия на тема : „Каква е формулата на любовта?“ На този философски въпрос заедно те търсиха решения и успяха да обобщят, че за онази невидима сила в света, която ни кара да проявяваме най-доброто от себе си, са нужни взаимност, отдаденост, доверие, уважение, комуникация, умения да прощаваме и споделеност.
Библиотеката към ЧСУ „Юрий Гагарин“ с инициатива за Международния ден на даряването на книга – 14 февруари
Международният ден на даряването на книгата се чества за първи път през 2012 г., а в България за пета поредна година. Към момента 44 държави също подкрепят тази инициатива.
Кампанията е под надслов „Дари книга, подари любов“ и ще се проведе от 14 до 28 февруари 2022 година.
Дарявайки книга, Вие ставате посланици на четенето, изтъквайки важността на книгата, която е част от формалното и неформално образование. Нека заедно да споделим любовта си към книгата, да я съхраним и гарантираме нейното бъдеще.
Всеки, който желае да се включи в кампанията, може да направи своето дарение в библиотеката към ЧСУ „Юрий Гагарин“ от 10.00 до 12.30 часа.
Заповед на МОН – ротационно обучение за V, VI, IX, X и XI клас
Заповед на МОН – неучебни дни
Мария Володина – eдин от най-младите и перспективни преподаватели в училището





Симеон Кулиш – историк, краевед, учител по история и цивилизации, обществен деятел.









